Tenyészverseny Kecskeméten: bemutatkoztak a jövő bajnokai

Hírek

Harminchatodik alkalommal rendezték meg a fiatal lovak legrangosabb nemzeti döntőjét, a Tenyészversenyt. A közel négy évtized alatt Kiskunhalas, Mezőhegyes, Kaposvár, Bábolna és a Nemzeti Lovarda volt a helyszín, idén azonban először az Airvent Lovasklub adhat otthont a rangos eseménynek.

A Díjugrató Szakbizottság jelentősen megemelte a pénzdíjakat, így a négyéves lovaknál 500.000 Ft, ötéveseknél 1,5 millió forint, hatéveseknél 2 millió forint és az utánpótlás kategóriában 2,4 millió forint az összdíjazás. A pályák építését a világ egyik leghíresebb építőjére, a német Werner Deegre bízták, a stílusbírók, Krucsó Balázs és Szebényi Dániel voltak, versenybíróság elnöke pedig Abay Pál.

170 ló az elődöntőkben

Az elődöntőket a négy korosztályos kategóriában ( 4-5-6-7 és 8 éves korú lovak) összesen 170 ló teljesítette.

négyévesek mezőnyében 32 induló stílusversenyben mérkőzött meg egymással. A legjobb Carola (Carpaccio x Casina/ Ciacomo) volt 8,2 stílusponttal, lovasa Papp Péter.

PC 01 papp péter carola

A második helyre azonos pontszámmal (8,1) két ló került, a hortobágyi tenyésztésű Liliom (Carpaccio x Fiorella/ Leonce) Szladek Mátéval és a Nagy Sándor által tenyésztett Chocholate Brown (Chacco Blue II x Szikrázó I Bajadér/ Szikrázó-3) Krucsó Szabolccsal a nyergében. A negyedik helyen is duplázás, történt: Kardashian Kovács Henrivel és Borgia ifj. Szabó Gáborral 8.0 stílusponttal zárt, és a hatodik helyezésen is holtverseny alakult ki: Miami De Garder Burucs Borbálával és Criss-Cross Bujtor Rolanddal osztozott a helyezésen. Érdekesség, hogy Miami De Garder apját és anyját is Bora lovagolta nehéz kategóriákban.

Az ötéves lovak elődöntőjében 55 lovaglást láthatott a közönség. A legjobb 8,1 ponttal a Czuczi István által tenyésztett Gucci IC (Calato x Chanel IC/ Calido I) lett Kovács Henrivel.

PC 01 kovács h gucci ic

Az első helyezett párost három ló is követte 8 pontos eredménnyel: Cossack (Calato x Sylvia/ Silvio I) Burucs Barnával, a Fábiáncsics Horses lova, Messi 4 (Messenger x Conthara Blue/ Conthargos) és Faluhelyi Ádám illetve Erdélyi Lóránt lova, El Conthero (Contendro I x Erlinneke/ Contador) Mráz Tamással.

Ötödik lett 7,9 ponttal Carillo Páli Dáviddal. Ebben a számban négy darab hatodik helyezettet köszöntöttek: Kármen – Piroska Zoltán, Kóma – Burucs Barna, Obeliszk Van De Vaart – ifj.Máté István és Cartoon Hero – Bujtor Roland párosát.

6 éves lovak elődöntőjében 46 páros indult. Kovács Henri elsőként lovagolva egy gyönyörű kilenc stíluspontos pályát mutatott be Tambourinoval (Tangelo v.d. Zuuthoeve x Baccara/Kemál 36) és senki nem tudta megelőzni. Ennek a lónak az anyja az a kanca, akivel Henri fiatalabb korában abszolút legyőzhetetlen párost alkotott: Baccara.

PC 1 kovács tamburino

Második helyen zárt Tam Tam (Toulon x Ela Electra/ N-Aldato) 8.7 stílusponttal, őt szintén Henri lovagolta. 8,5 pont kellett a harmadik helyezéshez, ez a Don’t Forget Galante (Malito De Reve x Iris Saint Clair/ Alasca) és ifj. Máté István párosnak sikerült.

8,4 sílusponttal Messcotoon és Faluhelyi Ádám került a negyedik helyre. Ötödik helyen zárt 8,2-vel Vivant Boy – Török Sándor párosa és Convey Fábiáncsics Gáborral.

Az utánpótlás 7 és 8 éves lovak hibaidős pályát teljesítettek. A leggyorsabb hibátlan páros a 7 éves Sáripuszta Indigó (Lupicor x Üzenet/Justboy) és Mráz Tamás volt.

PC mráz sáripuszta

Mindössze kilenc tizeddel lemaradva tőlük Medáll (Quirado x Badár/Merano I-38) és Máriás Sára lett az ezüstérmes. Quinadore (Quintender x Lanciana/Lanciano) Bandi Zsanettel a harmadik helyezést szerezte meg. Negyedik lett Castro és Czékus Zoltán, ötödik Stakkaira és ifj.Máté István, hatodik El és Técsy Attila.

nyitott, 110 centiméteres versenyszámban Kollár Péter hozta szokott formáját és Freya S nyergében megnyerte a hibaidős számot. Második Drabant Zoltán és Zsargon, harmadik Lukács Zsófia és Döniz.
nyitott, 120 centiméteres versenyszámban Szekeres Ágota és Equest Balou Belle győztek. A második helyen végzett a Braunitzer Enikő – PM Balouvelle páros, harmadik Jován Richárd és Frodó.

Criss Cross a négyéves kategória győztese

A XXXVI. Tenyészverseny második napján a középdöntőket és a négyéves lovak fináléját láthatta a közönség.

Az ötéves lovak között Divino (Diarado’s Boy x Gina Blue/ Baloubet du Rouet) Faluhelyi Ádámmal 8,1 stílusponttal győzedelmeskedett.

PC faluhelyi divino

Hármas holtverseny alakult ki a második helyért: Owen van Herent (QP Castellane x Evita van Herent/ Obourg) és Mráz Tamás, Jay Jay (Emir R x Bashirah/Sydney) ifj. Petrik Bélával, és Gucci IC (Calato x Chanel IC/ Calido I) Kovács Henrivel egyaránt 8,0 stíluspontot ért el.

Két ötödik helyezettet díjaztak 7,9 stílusponttal: a versenyről versenyre mindig jobb képet mutató Nanga Parbat Técsy Attillával, illetve a Fábiáncsics Horses tulajdonában lévő Messi 4 és Faluhelyi Ádám párosát.

hatéves lovak szintén stílusversenyben mérték össze képességeiket. Fantasztikus 8,8 stíluspontos pályával stílusos győzelmet aratott a legendás Baccara csikója, Tambourino (Tangelo v.d. Zuuthoeve x Baccara/Kemál-36) Kovács Henrivel a nyergében. A tenyésztő Henri édesapja, Kovács Szilveszter.

PC kovács tambourino

8,2 ponttal Aranykapu Con Lordan (Con Lapilot x Lesmona/ Lordanos) lett a második Krucsó Szabolccsal. Holtversenyben két 8,1 pontos harmadik helyezés született: Don’t Forget Galante (Malito De Reve x Iris Saint Clar) és ifj.Máté István, valamint Big Bang (Comme II Faut x Call Me/ Diamant de Semilly) Cser Attilával.

Három párosnak sikerült elérnie az ötödik helyhez szükséges 8,0 stíluspontot: Norton Z – Török Sándor, Con Chacco – ifj. Lázár Zoltán, Stakkair – Zárug Gyula.

Az utánpótlás lovaknál ismét a leggyorsabb hibátlan győzhetett a középdöntőben. Ez pedig a Máriás család által tenyésztett gesztenyepej Medáll (Quirado x Badár/ Merano I- 38) volt Máriás Sárával.

PC máriás medáll

A második helyre egy nyolcéves lónak sikerült beférkőznie, mégpedig Conquistadornak (Contendros x Chicca Blue/ Chacco-Blue) Dömse Tamással. Mindössze egy századmásodperccel maradt le tőlük a harmadik helyezett páros, Chiara (Cezaro x Glenn Maire/ Glenn Alme) tulajdonosával, Füzér Flórával. Negyedik lett a Pataki Mihály tulajdonában lévő PM Quintera és lovasa Horváth Balázs, mögöttük El Capitan és Técsy Attila végzett, a hatodik helyre pedig Candide került ifj. Lázár Zoltánnal.

négyéves lovak fináléja stílusverseny volt visszahívással, a bajnokság helyezései a két nap összesített stíluspontjai alapján kerültek kiosztásra, azonos pontszám esetén a dobogós helyekre visszahívással hat akadályon. Bár ez a korosztály még sportkarrierje legelején jár, mégis rendkívül izgalmasra sikeredett a döntő. A 32 párost számláló mezőnyből végül két lovas vetett össze az első helyért, melyből végül Criss-Cross (Cristo 5 x Achillea/ Acord II) – Bujtor Roland került ki győztesen. Roland ezzel duplázott, hiszen 2018-ban is ő volt lovával a kategória győztese.

PC bujtor

Második lett Kahuna (Etoulon VDL x Unique/Calato) tulajdonosával, Fekete Györggyel. Harmadik helyezett Chocolate Brown (Chacco-Blue II x Szikrázó I Bajadér/ Szikrázó-3) és Krucsó Szabolcs. Borgia került a negyedik helyre ifj. Szabó Gáborral. A hortobágyi Mátai Ménes által tenyésztett és annak tulajdonában lévő Liliom Szladek Mátéval az ötödik helyet szerezte meg, Nobel Szentirmai Péterrel hatodik lett.

Fotó: Hajdu Krisztina, Lovasfotó.hu

Last modified: 2020-02-21